Invited groups |
2014University of Central Florida Invite 2014 Results - UCF Invite
Published by
Website:Click here Results by: Half-Mile Timing Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 3/31/2014 11:12 AM
UCF Invitational - 3/28/2014 to 3/29/2014
www.halfmiletiming.com
Orlando, Fl
Results
Event 1 Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 21 Garcia, Anyi Columbia 1.73m 5-08.00
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78
P P O XO XO XXX
2 235 Lampert, Allison SO Ucf 1.68m 5-06.00
1.53 1.58 1.63 1.68 1.73
P O XO XXO XXX
3 41 Relaford, Tikiera JR Florida Int' 1.63m 5-04.25
1.53 1.58 1.63 1.68
P O XXO XXX
-- 146 Cooke, Paige JR South Florid NH
1.53
XXX
-- 5 Bagot, Deneisha Cob Track Cl NH
1.53
XXX
-- 121 Conley, Janel SO Rhode Island NH
1.53
XXX
-- 134 Savoie, Michelle SO Rhode Island DNS
-- 125 Hector, Keiko JR Rhode Island DNS
Event 2 Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 282 Tisch, Malachi Unattached 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
P O P XO XXX
2 20 Daniel, Daniel Columbia 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
P XO O XXO XXX
3 199 Petion, Giscard JR South Florid 1.95m 6-04.75
1.90 1.95 2.00
P O XXX
4 64 Sullivan, Chris SO Florida Int' 1.90m 6-02.75
1.90 1.95
O XXX
-- 17 Romer, Leonardo Cob Track Cl NH
1.90
XX
-- 191 Jack, Justin FR South Florid DNS
-- 48 Dorvilier, Jamal FR Florida Int' DNS
Event 3 Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 241 Clay, Emily NA Unat-South F 3.67m 12-00.50
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.82
P P P P O XXX
2 130 Pickford, Kaylan JR Rhode Island 3.67m 12-00.50
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.82
P P XO XO O XXX
3 165 London, Brittany JR South Florid 3.52m 11-06.50
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67
P P P O XXX
4 142 Brown, Sophia FR South Florid 3.52m 11-06.50
3.07 3.22 3.37 3.52 3.67
P P XO XO XXX
5 224 Byrnes, Paige FR Ucf 3.37m 11-00.75
3.07 3.22 3.37 3.52
P P XXO XXX
6 140 Beckman, Molly FR South Florid 3.37m 11-00.75
3.07 3.22 3.37 3.52
XXO O XXO XXX
7 161 Johnson, Mallory JR South Florid 3.22m 10-06.75
3.07 3.22 3.37
O O XXX
8 30 Heinzman, Anna SO Florida Int' 3.22m 10-06.75
3.07 3.22 3.37
P XXO XXX
8 183 Vivlamore, Abby SO South Florid 3.22m 10-06.75
3.07 3.22 3.37
O XXO XXX
10 164 Lewis, Ashleigh JR South Florid 3.07m 10-00.75
3.07 3.22
O XXX
-- 172 Ostrenko, Mari JR South Florid NH
3.07
XXX
-- 206 Gibeault, Molly FR Southern Mai DNS
Event 4 Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 195 Metzger, Wyatt SR South Florid 4.80m 15-09.00
3.67 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95
P P P P O XXX
2 198 Perry, Winston SO South Florid 4.80m 15-09.00
3.67 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95
P P XXO XO XO XXX
3 186 Chernoff, Cody FR South Florid 4.50m 14-09.00
3.67 4.35 4.50 4.65
P XXO O XXX
4 187 Galan, Edward JR South Florid 4.35m 14-03.25
3.67 4.35 4.50
P O XXX
-- 256 Akins, David SR Unattached NH
3.67 4.35
P XXX
-- 259 Dobbins III, Silas FR Unattached NH
3.67 4.35
P XXX
-- 86 Copeland, James FR Florida Tech NH
3.67
XXX
Event 5 Women Long Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 226 Cartwright, Devinn JR Ucf 5.64m 1.9 18-06.00
5.19m(2.2) 5.41m(1.2) 5.37m(1.0) 5.47m(2.2) FOUL(2.8) 5.64m(1.9)
2 26 Fluellen, Phillici SO Florida Int' 5.55m 3.6 18-02.50
FOUL(2.8) 5.43m(3.0) 5.28m(2.8) 5.15m(2.1) 5.55m(3.6) 5.46m(2.4)
3 141 Bell, Torriah FR South Florid 5.52m 4.0 18-01.50
5.34m(1.5) FOUL(2.8) FOUL(0.9) 5.52m(4.0) FOUL(1.3) FOUL(1.4)
4 121 Conley, Janel SO Rhode Island 5.45m 2.5 17-10.75
5.32m(2.2) 5.13m(0.6) 5.27m(1.8) 5.16m(4.8) 5.32m(4.1) 5.45m(2.5)
5 134 Savoie, Michelle SO Rhode Island 5.30m 0.8 17-04.75
5.04m(1.0) 5.12m(2.3) 5.30m(0.8) FOUL(1.6) 4.74m(1.1) FOUL(3.1)
6 138 Arnold, Lindsay SR South Florid 5.21m 0.8 17-01.25
FOUL(1.4) 4.89m(1.3) 5.21m(0.8) 4.96m(1.1) 4.73m(1.3) 4.75m(1.5)
7 158 Hodges, Tyler SR South Florid 5.19m 3.3 17-00.50
FOUL(1.2) FOUL(1.5) 4.94m(2.4) 5.19m(3.3) 5.18m(3.4) FOUL(2.2)
8 122 Czerapowicz, Jenni SO Rhode Island 5.11m 3.9 16-09.25
FOUL(1.5) 4.93m(0.6) 4.92m(2.0) 5.11m(3.9) 4.94m(1.2) 5.10m(2.1)
9 123 Ezeama, Kim SR Rhode Island 4.98m 3.4 16-04.25
4.84m(1.5) 4.75m(4.5) 4.82m(3.3) 4.98m(3.4) 4.98m(0.2) FOUL(2.0)
10 67 Gavagni, Rhonwen SO Florida Tech 3.96m -0.3 13-00.00
3.74m(1.9) 3.55m(3.0) 3.96m(-0.3)
11 125 Hector, Keiko JR Rhode Island 3.74m 4.5 12-03.25
FOUL(2.3) 3.74m(4.5) FOUL(1.1)
-- 248 Bullock, Dominique SR Unattached DNS NWI
-- 255 Shephed, Karimah Unattached DNS NWI
-- 37 McElveen, Marissa SR Florida Int' DNS NWI
Event 6 Men Long Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 258 Bell, Kevin JR Unattached 7.33m 1.1 24-00.75
7.13m(2.4) 7.09m(1.2) 7.33m(1.1) 6.29m(2.4) 6.86m(2.3) 7.16m(1.1)
2 293 Gomez, Alex Unattached 6.84m 1.2 22-05.25
FOUL(1.9) FOUL(0.9) 6.84m(1.2) 6.63m(0.7) FOUL(2.2) FOUL(1.2)
3 52 Ghent, Marcus SO Florida Int' 6.81m 1.3 22-04.25
6.81m(1.3) 6.46m(1.0) 6.77m(1.0) FOUL(1.9) PASS PASS
4 275 Pitts, Karee Unattached 6.65m 1.5 21-10.00
6.65m(1.5) FOUL(2.3) 6.24m(2.3) FOUL(1.6) 6.39m(0.9) FOUL(1.4)
5 48 Dorvilier, Jamal FR Florida Int' 6.64m 2.2 21-09.50
6.56m(1.4) 6.64m(2.2) FOUL(2.0) 6.56m(1.7) FOUL(0.8) 6.44m(2.3)
6 64 Sullivan, Chris SO Florida Int' 6.47m NWI 21-02.75
6.47m(NWI) 6.38m(NWI) FOUL PASS PASS PASS
7 Knott, Eric SO Florida Int' 6.44m 4.5 21-01.50
6.29m(0.9) 6.44m(4.5) 6.22m(3.2) 6.26m(0.6) 6.16m(-0.4) 5.88m(-0.2)
8 16 Mckinney, Talbot Cob Track Cl 6.36m 1.0 20-10.50
FOUL(0.5) 6.16m(1.6) 6.36m(1.0) FOUL(0.7) 6.01m(1.4) FOUL(0.6)
9 50 Espitia, Pablo FR Florida Int' 5.96m 0.2 19-06.75
5.96m(0.2) 5.61m(0.9) FOUL(2.7) 5.88m(2.4) 5.92m(1.3) FOUL(0.1)
-- 265 Jegede, JJ Unattached DNS NWI
-- 17 Romer, Leonardo Cob Track Cl DNS NWI
-- 220 Thermidor, Billy SO UCF DNS NWI
-- 244 Bell, Kevin NA Unat-South F DNS NWI
-- 106 Scott, Nicholas FR Florida Tech DNS NWI
Event 7 Women Triple Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 234 King, Lia FR Ucf 11.57m 1.4 37-11.50
11.26m(0.8) FOUL FOUL 11.57m(1.4) 11.51m(1.1) PASS
-- 181 Stewart, Ashanti SR South Florid DNS NWI
-- 122 Czerapowicz, Jenni SO Rhode Island DNS NWI
-- 123 Ezeama, Kim SR Rhode Island DNS NWI
Event 8 Men Triple Jump
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
-- 20 Daniel, Daniel Columbia DNS NWI
Event 9 Women Discus Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 39 Pierre, Miriam SO Florida Int' 46.18m 151-06
45.40m 45.88m 44.82m FOUL 46.18m 46.07m
2 149 Evans, Rebecca FR South Florid 42.41m 139-02
40.44m FOUL 41.30m 41.97m 41.09m 42.41m
3 35 Kirton, Charmille SR Florida Int' 42.35m 138-11
42.35m 4.59m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 133 Rybicki, Genevieve SR Rhode Island 42.09m 138-01
38.26m 42.09m 41.02m FOUL 40.57m 38.31m
5 29 Gobourne, Chelsea SO Florida Int' 41.48m 136-01
FOUL 37.92m 40.52m FOUL 40.35m 41.48m
6 36 Lewis, Alysha SO Florida Int' 39.73m 130-04
37.74m 35.26m 35.06m 39.73m FOUL FOUL
7 7 Oembler, Ashley Cob Track Cl 37.07m 121-07
FOUL FOUL 37.07m FOUL FOUL FOUL
8 203 Bell, Melissa SO Southern Mai 33.42m 109-08
FOUL FOUL 33.42m 30.11m 27.05m FOUL
9 6 Cooper, Knastachia Cob Track Cl 33.39m 109-06
30.84m 33.39m FOUL 32.65m 32.86m 32.20m
10 212 Shannon, Molly JR Southern Mai 30.53m 100-02
30.53m 27.25m 25.81m
11 213 Sodders, Sabrina SO Southern Mai 30.52m 100-01
FOUL 27.88m 30.52m
12 215 Vander, Jessie FR Southern Mai 27.27m 89-06
22.94m 24.45m 27.27m
-- 38 Menna, Tetisheri FR Florida Int' FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 216 Wallace, Natasha SO Southern Mai DNS
-- 27 Fullwood, Chandra FR Florida Int' DNS
-- 33 Ishmar, Raqurra SO Florida Int' DNS
-- 202 Belanger, Ashley FR Southern Mai DNS
-- 154 Gospodinsky, Hanna SO South Florid DNS
Event 10 Men Discus Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 200 Screen, Devin JR South Florid 53.00m 173-11
53.00m 5.46m 51.50m PASS PASS PASS
2 197 Osking, Justin JR South Florid 45.58m 149-06
45.58m FOUL 44.29m PASS PASS PASS
3 56 Lickfield, Chris SR Florida Int' 44.49m 145-11
FOUL 44.49m 44.04m FOUL 43.45m 43.72m
4 292 Laing, Frederick Cob Track Cl 43.31m 142-01
FOUL 43.31m FOUL 41.86m FOUL FOUL
5 9 Burrows, Gerrard Cob Track Cl 42.21m 138-06
42.21m FOUL FOUL FOUL 38.41m FOUL
6 97 Knox, Nathan FR Florida Tech 40.08m 131-06
40.08m FOUL 39.20m PASS PASS PASS
7 87 Delgado, Kevin FR Florida Tech 38.41m 126-00
38.27m 37.84m 38.41m 36.50m FOUL FOUL
8 88 Earl, Daltyn FR Florida Tech 36.29m 119-01
FOUL 31.93m 36.29m PASS PASS PASS
9 99 Lopez, George FR Florida Tech 35.55m 116-08
FOUL FOUL 35.55m
10 95 Keith, Garrett FR Florida Tech 31.36m 102-11
FOUL 31.36m FOUL
11 61 Pratt, Sean FR Florida Int' 30.63m 100-06
30.63m FOUL FOUL
Event 11 Women Hammer Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 230 Hambrick, Kalen SO Ucf 56.36m 184-11
50.71m 56.36m 53.73m 55.37m 52.45m 53.37m
2 237 Romain, Destinee SR Ucf 52.40m 171-11
49.84m FOUL FOUL FOUL 50.08m 52.40m
3 65 Ahlborn, Connor SR Florida Tech 50.44m 165-06
47.25m 48.60m FOUL 50.02m 50.24m 50.44m
4 39 Pierre, Miriam SO Florida Int' 50.31m 165-01
FOUL FOUL 46.96m 46.18m 50.31m 50.10m
5 127 Janes, Grace SO Rhode Island 48.32m 158-06
48.02m 48.32m FOUL FOUL 47.03m 45.19m
6 35 Kirton, Charmille SR Florida Int' 48.16m 158-00
48.16m 45.20m FOUL 43.55m FOUL FOUL
7 154 Gospodinsky, Hanna SO South Florid 47.38m 155-05
46.93m 47.38m 47.28m FOUL FOUL 44.25m
8 133 Rybicki, Genevieve SR Rhode Island 46.42m 152-03
FOUL 46.42m 42.59m FOUL FOUL FOUL
9 38 Menna, Tetisheri FR Florida Int' 44.25m 145-02
43.00m 42.95m 44.25m 42.63m 42.32m FOUL
10 149 Evans, Rebecca FR South Florid 43.38m 142-04
FOUL 43.38m 37.97m
11 36 Lewis, Alysha SO Florida Int' 42.06m 138-00
42.06m FOUL FOUL
12 27 Fullwood, Chandra FR Florida Int' 34.87m 114-05
FOUL 34.87m FOUL
-- 29 Gobourne, Chelsea SO Florida Int' FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 243 Slagus, Jennifer NA Unat-South F DNS
Event 12 Men Hammer Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 200 Screen, Devin JR South Florid 52.59m 172-06
50.96m 50.43m FOUL FOUL 52.59m 52.14m
2 56 Lickfield, Chris SR Florida Int' 51.36m 168-06
FOUL FOUL FOUL 51.36m FOUL FOUL
3 100 Maloney, Phil SO Florida Tech 43.48m 142-08
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL 43.48m
4 61 Pratt, Sean FR Florida Int' 43.47m 142-07
41.25m FOUL 43.28m 42.80m 43.47m FOUL
5 95 Keith, Garrett FR Florida Tech 41.35m 135-08
41.35m FOUL 40.90m 40.71m 39.01m FOUL
6 88 Earl, Daltyn FR Florida Tech 40.41m 132-07
FOUL FOUL 39.00m 38.44m 40.41m FOUL
7 99 Lopez, George FR Florida Tech 37.01m 121-05
34.78m 37.01m FOUL 33.77m 35.67m FOUL
Event 13 Women Javelin Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 252 McQuillen, Karlee Unattached 48.36m 158-08
FOUL FOUL 48.36m FOUL PASS PASS
2 128 McCabe, Kelly SR Rhode Island 43.00m 141-01
41.97m 43.00m 39.21m 41.94m FOUL 40.27m
3 225 Campbell, Siaina FR Ucf 37.71m 123-09
37.71m 35.11m 35.63m 34.00m 34.30m 34.20m
4 145 Collins, Onalee SO South Florid 34.40m 112-10
32.21m 31.33m FOUL 31.81m 34.40m 33.74m
5 39 Pierre, Miriam SO Florida Int' 33.35m 109-05
33.05m 32.06m 30.05m FOUL 33.35m FOUL
6 138 Arnold, Lindsay SR South Florid 31.29m 102-08
31.29m 27.23m FOUL 31.01m FOUL FOUL
7 144 Carrozza, Mira SO South Florid 28.66m 94-00
28.27m FOUL FOUL 28.66m FOUL FOUL
8 134 Savoie, Michelle SO Rhode Island 27.59m 90-06
27.00m 24.47m 27.10m 27.59m 26.19m 25.44m
9 67 Gavagni, Rhonwen SO Florida Tech 27.56m 90-05
27.22m 24.21m 27.56m 25.19m 27.45m 22.22m
10 133 Rybicki, Genevieve SR Rhode Island 26.08m 85-07
26.08m 24.18m 24.83m
11 121 Conley, Janel SO Rhode Island 24.67m 80-11
24.67m 24.56m FOUL
12 125 Hector, Keiko JR Rhode Island 24.59m 80-08
FOUL 24.59m FOUL
13 226 Cartwright, Devinn JR Ucf 24.51m 80-05
FOUL 24.51m 21.93m
-- 31 Hernandez, Tiffani SO Florida Int' DNS
-- 109 Ortiz, Coraly Global Elite DNS
-- 37 McElveen, Marissa SR Florida Int' DNS
Event 14 Men Javelin Throw
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 64 Sullivan, Chris SO Florida Int' 46.26m 151-09
46.26m FOUL 41.36m FOUL FOUL 40.58m
2 82 Bridgeman, Chris SO Florida Tech 42.69m 140-01
41.05m 42.06m 42.69m FOUL FOUL FOUL
3 61 Pratt, Sean FR Florida Int' 34.69m 113-10
27.58m 34.69m FOUL FOUL 32.23m 33.05m
-- 48 Dorvilier, Jamal FR Florida Int' DNS
Event 15 Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 237 Romain, Destinee SR Ucf 14.28m 46-10.25
FOUL 14.08m 13.91m 13.79m FOUL 14.28m
2 33 Ishmar, Raqurra SO Florida Int' 13.92m 45-08.00
13.43m 13.62m 13.92m FOUL FOUL 13.48m
3 154 Gospodinsky, Hanna SO South Florid 13.48m 44-02.75
13.47m 13.48m FOUL 13.24m 13.48m FOUL
4 133 Rybicki, Genevieve SR Rhode Island 12.46m 40-10.50
11.76m 12.38m 12.46m 12.23m FOUL FOUL
5 128 McCabe, Kelly SR Rhode Island 12.29m 40-04.00
FOUL 11.50m FOUL 11.92m 12.29m FOUL
6 35 Kirton, Charmille SR Florida Int' 12.12m 39-09.25
12.12m 11.91m 12.10m 11.78m 11.89m FOUL
7 7 Oembler, Ashley Cob Track Cl 11.97m 39-03.25
11.71m 11.10m FOUL FOUL 11.97m 11.61m
8 166 Lucas, Brandi FR South Florid 11.81m 38-09.00
11.81m 11.28m 11.57m 11.40m 10.87m 11.02m
9 39 Pierre, Miriam SO Florida Int' 11.63m 38-02.00
FOUL FOUL 11.09m 11.63m FOUL FOUL
10 213 Sodders, Sabrina SO Southern Mai 11.08m 36-04.25
10.43m 9.66m 11.08m
11 212 Shannon, Molly JR Southern Mai 11.05m 36-03.00
10.62m 10.92m 11.05m
12 27 Fullwood, Chandra FR Florida Int' 10.47m 34-04.25
10.47m FOUL 10.02m
13 6 Cooper, Knastachia Cob Track Cl 10.20m 33-05.75
FOUL 9.39m 10.20m
14 226 Cartwright, Devinn JR Ucf 9.74m 31-11.50
8.92m 8.85m 9.74m
15 210 Pina, Briana FR Southern Mai 9.66m 31-08.50
9.66m 9.60m 8.94m
16 216 Wallace, Natasha SO Southern Mai 9.53m 31-03.25
FOUL 9.53m 9.38m
17 67 Gavagni, Rhonwen SO Florida Tech 9.29m 30-05.75
9.02m 8.85m 9.29m
18 218 Whittick, Laura SO Southern Mai 8.35m 27-04.75
7.51m 8.14m 8.35m
-- 38 Menna, Tetisheri FR Florida Int' FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 202 Belanger, Ashley FR Southern Mai DNS
-- 229 Clayton, Jen SR Ucf DNS
Event 16 Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 87 Delgado, Kevin FR Florida Tech 15.42m 50-07.25
14.46m 14.26m 14.62m 15.30m 15.42m FOUL
2 55 Kemp, Tyson SR Florida Int' 14.90m 48-10.75
FOUL 14.43m FOUL 14.78m FOUL 14.90m
3 200 Screen, Devin JR South Florid 14.70m 48-02.75
FOUL 13.35m 14.40m 14.70m FOUL FOUL
4 197 Osking, Justin JR South Florid 14.29m 46-10.75
FOUL 14.29m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 292 Laing, Frederick Cob Track Cl 13.69m 44-11.00
12.52m 13.69m 13.31m 13.42m FOUL 12.69m
6 9 Burrows, Gerrard Cob Track Cl 13.56m 44-06.00
12.53m 12.93m 13.04m 13.40m 13.56m FOUL
7 97 Knox, Nathan FR Florida Tech 12.94m 42-05.50
12.12m 12.06m FOUL 12.94m 12.50m FOUL
8 99 Lopez, George FR Florida Tech 12.76m 41-10.50
11.30m 11.82m 11.87m FOUL 12.76m 12.10m
9 95 Keith, Garrett FR Florida Tech 10.82m 35-06.00
10.63m 10.80m FOUL FOUL FOUL 10.82m
10 88 Earl, Daltyn FR Florida Tech 10.52m 34-06.25
10.25m 10.52m FOUL
11 50 Espitia, Pablo FR Florida Int' 9.19m 30-02.00
7.90m 9.19m 8.68m
12 48 Dorvilier, Jamal FR Florida Int' 8.02m 26-03.75
8.02m 7.46m PASS
Event 17 Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 34 Jackson, Cam'ree SO Florida Int' 11.86 -0.2 1
2 228 Charles, Afia SR Ucf 11.94 -0.2 1
3 25 Dumoy, T'Keyah SR Florida Int' 12.16 -0.2 1
4 26 Fluellen, Phillici SO Florida Int' 12.21 -0.2 1
5 23 Anu, Oriel SO Florida Int' 12.23 -0.2 1
6 160 Jackson, Kadeidra SO South Florid 12.39 -0.2 1
7 221 Barber, Brittany FR Ucf 12.53 -0.1 2
8 75 Reid, JoeMarie FR Florida Tech 13.21 -0.1 2
9 8 Rolle, Shanaye Cob Track Cl 13.23 -0.2 1
10 182 Taylor, Nichelle JR South Florid 13.45 -0.1 2
11 79 Vezina, Ashley SO Florida Tech 13.98 -0.1 2
12 78 Vezina, Alyson SO Florida Tech 14.02 -0.1 2
13 67 Gavagni, Rhonwen SO Florida Tech 14.25 -0.1 2
14 205 Dasilva, Deonna SO Southern Mai 14.41 -0.1 2
-- 126 Janeczak, Hannah SR Rhode Island DNS -0.2 1
Event 18 Men 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 49 Eliphar, Alton SO Florida Int' 10.57 +0.0 1
2 190 Hopkins, Derrick SR South Florid 10.74 +0.0 1
3 46 Campbell, Khristia JR Florida Int' 10.75 -1.4 2
4 219 Oswald, Ryan Team Scotlan 10.81 +0.0 1
5 193 Lewis, Chareif JR South Florid 10.94 -1.4 2
6 52 Ghent, Marcus SO Florida Int' 10.97 1.0 3
7 260 fair, kareem FR Unattached 10.98 -1.4 2
8 15 Major, Clarence Cob Track Cl 11.02 +0.0 1
9 201 Yoon, Dae Young FR South Florid 11.04 -1.4 2
10 258 Bell, Kevin JR Unattached 11.11 +0.0 1
11 60 Paul, Alexander JR Florida Int' 11.15 1.0 3
12 103 Oztekin, Umut SO Florida Tech 11.31 1.0 3
13 2 Dunlop, Stephen 5 Aberdeen Uni 11.34 -1.4 2
14 284 Wesley, Marquise SR Unattached 11.38 1.0 3
15 94 Jackman, Kevin FR Florida Tech 11.43 1.0 3
16 4 Sweetnam, Josh SO Aberdeen Uni 11.55 -1.4 4
17 275 Pitts, Karee Unattached 11.59 -1.4 2
18 81 Berger, Thaddeus SO Florida Tech 11.78 -1.4 4
19 64 Sullivan, Chris SO Florida Int' 11.99 -1.4 4
19 281 Thomson, Graham SR Unattached 11.99 +0.0 1
21 272 Nelson, Myles SO Unattached 12.27 +0.0 1
22 102 Mellina, Matthew FR Florida Tech 12.33 -1.4 4
23 267 Lehman, Rod Unattached 13.65 +0.0 1
-- 16 Mckinney, Talbot Cob Track Cl FS 1.0 3
-- 3 Holligan, Tom 2 Aberdeen Uni DNS -1.4 2
-- 18 Thompson, Avery Cob Track Cl DNS 1.0 3
-- 13 Higgs, Johnathan Cob Track Cl DNS -1.4 2
-- 91 Grimaldi III, Will FR Florida Tech DNS -1.4 4
-- 84 Browne, Jace SO Florida Tech DNS -1.4 4
-- 59 Onuigbo, Stephen SO Florida Int' DNS -1.4 4
-- 280 Thompson, Avery SO Unattached DNS -1.4 4
-- 220 Thermidor, Billy SO UCF DNS 1.0 3
Event 19 Women 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 228 Charles, Afia SR Ucf 24.05 -0.5 1
2 238 Vaughn, Briana SO Ucf 24.12 -0.5 1
3 222 Bellamy, J'Nea FR Ucf 24.34 -0.5 1
4 26 Fluellen, Phillici SO Florida Int' 24.94 -1.3 2
5 229 Clayton, Jen SR Ucf 24.96 -0.5 1
6 247 Bowan, Tisha Unattached 25.12 -0.5 1
7 25 Dumoy, T'Keyah SR Florida Int' 25.36 -0.5 1
8 181 Stewart, Ashanti SR South Florid 25.44 -1.3 2
9 221 Barber, Brittany FR Ucf 25.47 -1.3 2
10 1 Clark, Zoey 2 Aberdeen Uni 25.52 -0.1 4
11 22 Anderson, Nia SR Florida Int' 25.79 -0.5 1
12 45 White, Lashae SR Florida Int' 25.83 -0.5 1
13 24 Balfour, Maya SO Florida Int' 25.86 -1.3 2
14 155 Gulston, Josephine FR South Florid 26.24 -1.3 2
15 152 Fross, Marshara SO South Florid 27.53 -1.3 2
16 8 Rolle, Shanaye Cob Track Cl 27.80 -1.3 2
17 217 Whitaker, Anna JR Southern Mai 27.98 -0.2 3
18 182 Taylor, Nichelle JR South Florid 28.01 -0.2 3
19 180 Septimus, Flore' SO South Florid 28.04 -0.2 3
20 294 Little, Aiyanna Unattached 28.60 -0.1 4
21 78 Vezina, Alyson SO Florida Tech 28.87 -0.1 4
22 79 Vezina, Ashley SO Florida Tech 28.96 -0.1 4
23 249 Hosch, Diamond-Sto FR Unattached 29.51 -1.3 2
24 136 Adams, Ashley SO South Florid 29.57 -0.2 3
25 211 Plummer, Cianne FR Southern Mai 29.80 -0.1 4
26 205 Dasilva, Deonna SO Southern Mai 30.37 -0.2 3
27 70 Howe, Kristin SO Florida Tech 31.73 -0.1 4
-- 204 Damron, Hannah SO Southern Mai DNS -0.2 3
Event 20 Men 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 12 Gray, justin Cob Track Cl 21.89 -0.3 1
2 46 Campbell, Khristia JR Florida Int' 21.90 -0.6 2
3 219 Oswald, Ryan Team Scotlan 22.08 -0.3 1
4 193 Lewis, Chareif JR South Florid 22.14 -0.3 1
5 49 Eliphar, Alton SO Florida Int' 22.16 -0.3 1
6 196 Mosely, Franklin JR South Florid 22.26 -0.6 2
6 2 Dunlop, Stephen 5 Aberdeen Uni 22.26 -0.3 1
8 113 Griffith, Adrian Mizuno 22.27 -0.3 1
9 201 Yoon, Dae Young FR South Florid 22.44 -0.3 1
10 14 Jemison, Julio Cob Track Cl 22.48 0.3 4
11 10 Collie, Dominic Cob Track Cl 22.56 -0.6 2
12 60 Paul, Alexander JR Florida Int' 22.58 -0.6 2
13 83 Brookins, Terence FR Florida Tech 22.62 -0.6 2
14 53 Gonzalez, Manuel FR Florida Int' 22.82 -0.8 3
15 59 Onuigbo, Stephen SO Florida Int' 22.95 -0.8 3
16 220 Thermidor, Billy SO UCF 23.00 -0.6 2
17 4 Sweetnam, Josh SO Aberdeen Uni 23.05 -0.8 3
18 94 Jackman, Kevin FR Florida Tech 23.29 -0.8 3
19 260 fair, kareem FR Unattached 23.67 -0.6 2
20 64 Sullivan, Chris SO Florida Int' 24.29 -0.8 3
21 272 Nelson, Myles SO Unattached 24.36 0.3 4
22 281 Thomson, Graham SR Unattached 24.69 0.3 4
23 102 Mellina, Matthew FR Florida Tech 25.91 -0.8 3
24 267 Lehman, Rod Unattached 28.44 0.3 4
-- 275 Pitts, Karee Unattached DNS -0.6 2
-- 190 Hopkins, Derrick SR South Florid DNS -0.3 1
Event 21 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 1 Clark, Zoey 2 Aberdeen Uni 54.77 1
2 114 Facey, Simone P360 55.53 1
3 232 Jean-Claude, Sandy JR Ucf 55.85 1
4 233 Jocelyn, Ashley FR Ucf 55.87 1
5 45 White, Lashae SR Florida Int' 56.18 1
6 181 Stewart, Ashanti SR South Florid 57.30 1
7 22 Anderson, Nia SR Florida Int' 57.72 1
8 42 Slaughter, Jaylaan SO Florida Int' 58.38 2
9 24 Balfour, Maya SO Florida Int' 1:00.60 2
10 217 Whitaker, Anna JR Southern Mai 1:02.85 2
11 180 Septimus, Flore' SO South Florid 1:03.81 2
12 80 Willse, Ellyn SO Florida Tech 1:04.22 2
13 249 Hosch, Diamond-Sto FR Unattached 1:05.88 2
14 211 Plummer, Cianne FR Southern Mai 1:07.82 2
15 70 Howe, Kristin SO Florida Tech 1:08.15 1
16 151 Fountain, Akiyah FR South Florid 1:08.89 2
Event 22 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 115 Byram, Brandon P360 46.77 1
2 257 Bain, Andretti Unattached 47.70 1
3 271 Moss, Jamaal Unattached 48.11 1
4 290 Clark, Charles What Matters 48.37 1
5 53 Gonzalez, Manuel FR Florida Int' 49.07 2
6 83 Brookins, Terence FR Florida Tech 49.88 2
7 14 Jemison, Julio Cob Track Cl 50.23 1
8 85 Comaskey, William SR Florida Tech 51.67 2
9 50 Espitia, Pablo FR Florida Int' 53.60 2
10 220 Thermidor, Billy SO UCF 55.56 2
-- 47 Del Rosario, Alex JR Florida Int' DNS 2
-- 273 Neymor, Wesley Unattached DNS 1
-- 59 Onuigbo, Stephen SO Florida Int' DNS 2
-- 269 Martinez, Felix Unattached DNS 1
-- 194 Messmore, Derek JR South Florid DNS 2
-- 196 Mosely, Franklin JR South Florid DNS 1
Event 23 Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 247 Bowan, Tisha Unattached 13.85 -1.0
2 234 King, Lia FR Ucf 14.68 -1.0
3 167 Martin, Kaylin JR South Florid 14.85 -1.0
4 23 Anu, Oriel SO Florida Int' 14.87 -1.0
5 147 Dooling, Khadeeja FR South Florid 15.31 -1.0
6 166 Lucas, Brandi FR South Florid 15.44 -1.0
7 168 McCan, Samantha JR South Florid 15.94 -1.0
8 208 O'Neal, Elizabeth FR Southern Mai 17.07 -1.0
Event 24 Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 279 Thomas, Dwight Unattached 13.99 -0.3
2 188 Grinley, Christoph FR South Florid 14.42 -0.3
3 18 Thompson, Avery Cob Track Cl 14.97 -0.3
4 57 McGill, Desmond SR Florida Int' 14.98 -0.3
5 90 Gordon, Twaine FR Florida Tech 15.36 -0.3
6 11 Edwards, Alexander Cob Track Cl 16.06 -0.3
7 263 Heffernan, Patrick FR Unattached 17.22 -0.3
-- 192 Jean-Baptiste, Ric JR South Florid DNS -0.3
Event 25 Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 285 Montcalm, Noelle Uwindsor Ath 59.51 1
2 226 Cartwright, Devinn JR Ucf 1:01.40 1
3 168 McCan, Samantha JR South Florid 1:04.39 1
4 42 Slaughter, Jaylaan SO Florida Int' 1:05.11 1
5 167 Martin, Kaylin JR South Florid 1:06.01 1
6 153 Gordon, Shannon JR South Florid 1:07.57 1
7 147 Dooling, Khadeeja FR South Florid 1:08.00 1
8 208 O'Neal, Elizabeth FR Southern Mai 1:11.93 2
9 135 Abnathy, Victoria FR South Florid 1:13.88 2
10 139 Barquero, Jessica SR South Florid 1:14.48 2
-- 80 Willse, Ellyn SO Florida Tech DNF 2
-- 242 Simpson, Ruth NA Unat-South F DNS 2
-- 122 Czerapowicz, Jenni SO Rhode Island DNS 1
Event 26 Men 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 188 Grinley, Christoph FR South Florid 54.42
2 62 Prophete, Chris FR Florida Int' 54.75
3 11 Edwards, Alexander Cob Track Cl 57.45
4 192 Jean-Baptiste, Ric JR South Florid 58.33
-- 264 James, jamil Unattached DNS
Event 27 Women 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Ucf 'A' 45.15
1) 222 Bellamy, J'Nea FR 2) 228 Charles, Afia SR
3) 229 Clayton, Jen SR 4) 238 Vaughn, Briana SO
2 Florida Int'l 'A' 45.94
1) 23 Anu, Oriel SO 2) 25 Dumoy, T'Keyah SR
3) 34 Jackson, Cam'ree SO 4) 26 Fluellen, Phillicia SO
3 Rhode Island 'A' 47.75
1) 131 Renna, Emily JR 2) 119 Christian, Jennifer SR
3) 126 Janeczak, Hannah SR 4) 132 Robitaille, Brianna FR
4 Florida Tech 'A' 53.79
1) 67 Gavagni, Rhonwen SO 2) 79 Vezina, Ashley SO
3) 78 Vezina, Alyson SO 4) 75 Reid, JoeMarie FR
-- Florida Int'l 'B' DNS
1) 39 Pierre, Miriam SO 2) 27 Fullwood, Chandra FR
3) 38 Menna, Tetisheri FR 4) 29 Gobourne, Chelsea SO
Event 28 Men 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Florida Int'l 'A' 41.23
1) 46 Campbell, Khristian JR 2) 49 Eliphar, Alton SO
3) 57 McGill, Desmond SR 4) 60 Paul, Alexander JR
2 Cob Track Club 'A' 41.44
1) 15 Major, Clarence 2) 16 Mckinney, Talbot
3) 10 Collie, Dominic 4) 12 Gray, justin
Event 29 Women 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Ucf 'A' 3:44.05
1) 233 Jocelyn, Ashley FR 2) 240 Winston, Erica SR
3) 236 Pauls, Caroline SO 4) 228 Charles, Afia SR
2 Florida Int'l 'A' 3:48.28
1) 22 Anderson, Nia SR 2) 45 White, Lashae SR
3) 44 White, Desmika JR 4) 41 Relaford, Tikiera JR
3 Unattached 'A' 3:51.76
-- Ucf 'B' DNS
-- Rhode Island 'A' DNS
1) 129 Pemberton, Dyshelle FR 2) 118 Burke, Lauren JR
3) 122 Czerapowicz, Jennifer SO 4) 120 Claudio, Mariah SO
-- Rhode Island 'B' DNS
1) 124 Galante, Juliana SR 2) 134 Savoie, Michelle SO
3) 117 Brillante, Frances SR 4) 125 Hector, Keiko JR
Event 30 Men 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
-- Florida Int'l 'B' DNS
1) 48 Dorvilier, Jamal FR 2) 47 Del Rosario, Alex JR
3) 50 Espitia, Pablo FR 4) 54 Jones, Brandon SO
-- Florida Int'l 'A' DNS
1) 62 Prophete, Chris FR 2) 59 Onuigbo, Stephen SO
3) 53 Gonzalez, Manuel FR 4) 52 Ghent, Marcus SO
Event 31 Women 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 251 Logan, Ne'Ausha NA Unattached 2:11.37 1
2 240 Winston, Erica SR Ucf 2:11.90 1
3 253 Phalo, Shaquina Unattached 2:12.33 1
4 236 Pauls, Caroline SO Ucf 2:16.11 1
5 204 Damron, Hannah SO Southern Mai 2:19.23 1
6 174 Poole-Trice, Chris SR South Florid 2:20.97 2
7 44 White, Desmika JR Florida Int' 2:25.40 1
8 32 Howell, Michelle FR Florida Int' 2:28.47 2
9 68 Homeyer, Inka FR Florida Tech 2:29.16 2
10 159 Humphrey, Sarena JR South Florid 2:29.85 2
11 179 Sanchez, Kim JR South Florid 2:33.42 2
12 207 Oldfield, Chelsie SO Southern Mai 2:35.70 2
13 71 Hyland, Joan FR Florida Tech 2:49.53 1
14 72 Magee, Dori SR Florida Tech 2:49.90 1
15 77 Symonds, Jordan FR Florida Tech 2:59.05 2
-- 171 Novak, Natalie FR South Florid DNS 2
Event 32 Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 189 Hoffman, Alex SO South Florid 1:57.04
2 19 Williams, Dennis Cob Track Cl 1:59.23
3 98 Lenssen, Nickolas FR Florida Tech 1:59.43
4 101 Mcmaster, Justin JR Florida Tech 2:03.53
5 54 Jones, Brandon SO Florida Int' 2:05.10
6 108 Zauner, Ezekiel JR Florida Tech 2:05.14
7 92 Halleib, Jordan SO Florida Tech 2:10.78
8 96 Knowles, Nickolus FR Florida Tech 2:13.08
Event 33 Women 1500 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 223 Blaney, Anne-Marie SO Ucf 4:39.59
2 117 Brillante, Frances SR Rhode Island 4:40.90
3 254 Robinson, Renisha Unattached 4:41.70
4 239 Williams, Amelia JR Ucf 4:41.75
5 170 Munson, Leandra SO South Florid 4:53.25
6 184 Wetmoreland, Melis FR South Florid 5:05.22
7 163 Leary, Sarah FR South Florid 5:14.05
8 214 Sylvester, Jazmyn FR Southern Mai 5:29.98
9 74 Noyes, Ashtin FR Florida Tech 5:31.62
10 71 Hyland, Joan FR Florida Tech 5:47.18
-- 231 Hamel, Alyssa SO Ucf DNS
-- 178 Romero, Celeste FR South Florid DNS
-- 162 Konstantinovic, Al FR South Florid DNS
-- 156 Harper, Elizabeth FR South Florid DNS
Event 34 Men 1500 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 101 Mcmaster, Justin JR Florida Tech 4:02.45
2 268 Loyack, Joey Unattached 4:02.55
3 245 Buliga, Nick NA Unat-South F 4:10.63
4 108 Zauner, Ezekiel JR Florida Tech 4:12.72
5 105 Schultz, Daniel SO Florida Tech 4:16.39
6 92 Halleib, Jordan SO Florida Tech 4:17.86
7 96 Knowles, Nickolus FR Florida Tech 4:19.24
8 104 Pogorelec, Matthew FR Florida Tech 4:31.74
-- 58 Monzon, Eli SO Florida Int' DNS
-- 291 James, Jamaal SR World Expres DNS
Event 35 Women 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 223 Blaney, Anne-Marie SO Ucf 17:08.91
2 40 Reiser, Caroline FR Florida Int' 17:48.49
3 143 Campo, Kaitlin FR South Florid 19:07.10
4 169 McLean, Alicia SR South Florid 19:34.45
5 137 Almond, Jill FR South Florid 20:59.60
6 69 Horbert, Amanda SR Florida Tech 21:27.96
7 76 Sava, Amanda FR Florida Tech 21:54.72
-- 227 Castillo, Cody JR Unattached DNS
-- 239 Williams, Amelia JR Ucf DNS
-- 231 Hamel, Alyssa SO Ucf DNS
-- 254 Robinson, Renisha Unattached DNS
-- 43 Ventura, Catherine JR Florida Int' DNS
-- 66 Chen, Yarden FR Florida Tech DNS
-- 28 Gerzeny, Adrienne FR Florida Int' DNS
-- 173 Perkins, Katie SO South Florid DNS
-- 176 Prendergast, Jessi SR South Florid DNS
Event 36 Men 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 51 Fernandez, Daniel FR Florida Int' 16:21.16
2 295 Agnello, Anthony Unattached 16:43.27
3 63 Puentes, Daniel SO Florida Int' 17:30.88
4 262 Hahr, Vincent Unattached 17:41.12
5 89 Estacio, Alvin FR Florida Tech 20:19.62
-- 185 Babinec, Michael SO South Florid DNS
Event 37 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
-- 157 Hartman, Sarah FR South Florid DNS
-- 148 Evans, Bethany SO South Florid DNS
-- 73 Neave, Erica FR Florida Tech DNS
Event 38 Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 185 Babinec, Michael SO South Florid 9:37.36
2 107 Wren, Jameson FR Florida Tech 11:01.37
-- 287 Kempton, Blandon Warner Southern DNS
Event 39 Men 600 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 277 Soloman, Duane Unattached 1:14.43
2 283 Vasquez, Wesley Unattached 1:14.92
-- 266 Jones, Richard Unattached DNF
-- 286 Giler, Emilio Warner Southern DNS
-- 288 Nusbaum, Jonathan Warner Southern DNS
-- 289 Pollar, Corey Warner Southern DNS
Like·Comment·Share·E-mail·22408 views
History for UCF Outdoor Invitational
Show 5 more
|